Výcvik řidičů u AZ VP Olomouc

„Kontrola vozidla, příslušné dokumentace… nasedat a jedeme.“

Tento rozkaz mohli v minulých dvou měsících slyšet vybraní příslušníci oddělení AZ VP u Velitelství Vojenské policie Olomouc mnohokrát. Ve dvou bězích se zúčastnili kurzu k získání OŘVOS tak, aby mohli plnohodnotně vykonávat svou funkční náplň – práci vojenského policisty. Po loňském úspěšném absolvování OŠVP ve Vyškově tak splnili druhou, pro práci policisty podstatnou podmínku tak, aby jejich výkon byl skutečnou pomocí a nestávali se přítěží, kterou musel k plnění úkolů na místě určení a jejich dopravě tam i zpět odvézt určený vojenský policista z řad VZP, který musel být uvolňován ze svého zaměstnání.

8 „záložáků“ tak prošlo 14-ti denním kurzem, kde kromě základů údržby techniky a znalostí zákonů, vztahujících se k řízení motorových vozidel poznali důvěrně prostředí VVP Březina a Libavá z pohledu řidiče. Průměrný nájezd cca 300 kilometrů za volantem Land Roveru Defender i všem dobře známé zelenobílé Fabie prověřil jejich kvality a suverenitu v ovládání vozidla nejen v provozu v centru Olomouce, ale i v terénu a také při jízdách zručnosti na Prostějovském letišti.

Terénní překážky, brodění, zdolávání svahů o vysokém sklonu, ale i jízda na čas mezi kužely pak byly třešničkou na dortu a odměnou za vysoce zodpovědný a profesionální přístup k plnění povinností, které byly náplní kurzu. 100% úspěšnost absolventů pak byla vizitkou nejen jejich práce, ale i přístupu a profesionality instruktorů Vel VP Olomouc, kteří se „záložkami“ strávili dlouhé hodiny jak na učebně, tak v provozu.

Cíl byl tedy splněn a v příštím výcvikovém roce bude jednotka schopna samostatného plnění úkolů tak, jak budou naplánovány. Závěrem by chtěl autor článku ještě jednou poděkovat nejen instruktorům, komisaři a velení Vel VP Olomouc, ale i samotným účastníkům kurzu. V hektickém závěru roku, kdy jednotka absolvovala v měsících září a říjnu dvě 10-ti denní cvičení i přesto ještě jednou opustili své rodiny, řešili problémy, které jim jejich nepřítomnost u civilních zaměstnavatelů přináší a nyní mohou hrdě říci: „Cíl byl dán, rozkaz byl splněn“.

Takže v roce 2019 … „Nasedat…a jedeme“